Sport | Event | Winner | Medal |
---|
Archery | Women's Recurve Head to Head Knockout | Morga Hughson | Gold |
Archery | Compund Head to Head Team Knockout | Shetland | Silver |
Archery | Recurve Head to Head Team Knockout | Shetland | Silver |
Archery | Single FITA Men's Recurve | Keith Lobban | Bronze |
Archery | Single FITA Recurve Team | Shetland | Bronze |
Athletics | 10,000m Women | Michelle Sandison | Gold |
Athletics | 1,500m Women | Claire Wilson | Gold |
Athletics | 800m Women | Claire Wilson | Gold |
Athletics | Javelin Women | Emma Gray | Gold |
Athletics | 100m Women | Faye Richardson | Silver |
Athletics | 200m Women | Faye Richardson | Silver |
Athletics | 5,000m Women | Michelle Sandison | Bronze |
Athletics | Javelin Men | Jonathan Kerr | Bronze |
Badminton | Mixed Doubles | Smith K - Anderson Z | Silver |
Badminton | Team Event | Shetland | Silver |
Badminton | Men's Doubles | Grant C - Keith G | Bronze |
Badminton | Women's Doubles | Anderson Z - Wood A | Bronze |
Badminton | Women's Singles | Anne Wood | Bronze |
Bowls | Women's Pairs | Burnett M - Bain J | Gold |
Bowls | Women's Team Event | Shetland | Silver |
Bowls | Men's Fours | Shetland | Bronze |
Bowls | Men's Pairs | Bain A - Elphinstone A | Bronze |
Bowls | Men's Singles | Graham Jamieson | Bronze |
Bowls | Women's Fours | Shetland | Bronze |
Bowls | Women's Singles | Anne Robertson | Bronze |
Cycling | Men's Individual Time Trial | Carlos Riise | Silver |
Cycling | Men's Team Time Trial | Shetland | Bronze |
Football | Men's Team | Shetland | Gold |
Golf | Ladies' Team Event | Shetland | Gold |
Sailing | Laser Radial | Graham Tait | Bronze |
Sailing | Sailing Team Event | Shetland | Bronze |
Shooting - Clay Target | English Sporting Men's Individual | Graham Fraser | Silver |
Shooting - Clay Target | English Sporting Men's Individual | Peter Ratter | Bronze |
Shooting - Clay Target | ISSF Skeet Team | Shetland | Silver |
Shooting - Clay Target | ISSF Universal Trench Individual | Peter Davies | Bronze |
Shooting - Clay Target | ISSF Universal Trench Team | Shetland | Bronze |
Shooting - Pistol | Air Pistol Men Individual | David Lewis | Gold |
Shooting - Pistol | Air Pistol Men Individual | Kevin Gray | Silver |
Shooting - Pistol | Air Pistol Men's Pairs | Gray K - Lewis D | Gold |
Shooting - Pistol | Air Pistol Women Individual | Dianne Garrick | Silver |
Shooting - Pistol | Air Pistol Women's Pairs | Robertson L - Garrick D | Bronze |
Table Tennis | Men's Doubles | Christie C - Kubelka I | Silver |
Table Tennis | Mixed Doubles | Christie C - Flaws L | Bronze |
Table Tennis | Team Event | Shetland | Bronze |
Table Tennis | Women's Doubles | Clark S - Flaws L | Silver |
Table Tennis | Women's Doubles | Bruce J - Inkster F | Bronze |